Wiadomości branżowe

Shell, jako pierwszy będzie sprzedawać benzynę połączoną z zaawansowanym biopaliwem

Od dziś, klienci na stacjach Shell, jako pierwsi na świecie napełnią zbiorniki swoich samochodów benzyną zawierającą zaawansowane biopaliwo, produkowane ze słomy pszenicy.

Począwszy od 10 czerwca przez miesiąc, zwykła benzyna kupiona na stacji Shell w Ottawie w Kanadzie zawierać będzie 10% etanolu celulozowego. Biopaliwo produkowane jest lokalnie z niejadalnych surowców w zakładzie demonstracyjnym Iogen Energy Corporation, z wykorzystaniem zaawansowanych procesów przekształcania. Iogen i Shell są partnerami w zakładzie, który obecnie produkuje 40 000 litrów paliwa miesięcznie.

Etanol celulozowy, jako paliwo końcowe, jest identyczny jak etanol, jednak jego stosowanie może ograniczyć emisję CO2 nawet do 90% w porównaniu z benzyną. Stanowi to kluczową część inwestycji strategicznej i programu rozwojowego Shell w biopaliwa trwałe.

“Bardzo się cieszę, że jesteśmy liderem w branży technologii produkcji etanolu celulozowego i, dzięki temu wydarzeniu, pokazujemy, co jest możliwe w przyszłości”, powiedział Dr. Graeme Sweeney, V-ce Prezes Wykonawczy Shell ds. Przyszłych Paliw i CO2. “Choć minie trochę czasu zanim zwykli klienci będą mogli kupić ten produkt na lokalnych stacjach, współpracujemy z władzami, aby produkcja na szeroką skalę stała się ekonomiczna.”

“Jesteśmy dumni z tego światowego debiutu”, powiedział Brian Foody, Dyrektor Generalny Iogen Corporation. “Wybudowanie zakładu demonstracyjnego to jedno, ale wtedy trzeba przejść przez proces obsługi nowej technologii na poziomie skali, nauki, modyfikacji i redukcji kosztów. Przy obecnym wymiarze produkcji nie martwimy się o przyszłość.”

 


Royal Dutch Shell plc jest przedsiębiorstwem zarejestrowanym w Anglii i Walii, posiada swoją siedzibę główną w Hadze i notowane jest na giełdach Londynu, Amsterdamu oraz Nowego Jorku. Firmy Shell działają w ponad 100 krajach i terytoriach, ich działalność obejmuje interesy związane z badaniem i produkcją ropy i gazu; produkcją i marketingiem płynnego gazu ziemnego oraz paliw GTL; produkcją, marketingiem i spedycją produktów naftowych i chemikaliów oraz projektami energii odnawialnej. W celu uzyskania dalszych informacji zapraszamy na stronę http://www.shell.com

Iogen jest czołową firmą biotechnologiczną, specjalizująca się w etanolu celulozowym – w pełni odnawialnym paliwie transportowym, produkowanym z pozostałości rolniczych, które można stosować we współczesnych samochodach. Firma produkcje etanol celulozowy w swoim zakładzie demonstracyjnym w Ottawie od 2004 roku. Iogen ponadto rozwija, produkuje i wprowadza na rynek enzymy, wykorzystywane do modyfikacji i doskonalenia przetwarzania naturalnych włókien w ramach przemysłu tekstylnego, pasz zwierzęcych i mas oraz przemysłu papierniczego. Iogen to prywatna firma, zlokalizowana w Ottawie w Kanadzie, działająca od 1974 roku. Aby uzyskać więcej informacji, zapraszamy na stronę internetową www.iogen.ca.

 

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy