BIZNES Motoryzacja

Vancouver taxi z Mobileye

Już 200 taksówek w Vancouver jeżdzi z systemem Mobileye®. Pomaga on taksówkarzom na zatłoczonych ulicach śledzić drogę przed pojazdem, wykrywa zmianę pasa ruchu, wtargnięcie pieszego, ograniczenia prędkości. W razie potrzeby ostrzega kierowcę, pozwala uniknąć

Data publikacji: 2014-06-30
Oryginalny tytuł wiadomości prasowej: Vancouver taxi z Mobileye
Kategoria: BIZNES, Motoryzacja

Już 200 taksówek w Vancouver jeżdzi z systemem Mobileye®. Pomaga on taksówkarzom na zatłoczonych ulicach śledzić drogę przed pojazdem, wykrywa zmianę pasa ruchu, wtargnięcie pieszego, ograniczenia prędkości. W razie potrzeby ostrzega kierowcę, pozwala uniknąć wypadków.

Vancouver taxi z Mobileye BIZNES, Motoryzacja - Już 200 taksówek w Vancouver jeżdzi z systemem Mobileye®. Pomaga on taksówkarzom na zatłoczonych ulicach śledzić drogę przed pojazdem, wykrywa zmianę pasa ruchu, wtargnięcie pieszego, ograniczenia prędkości. W razie potrzeby ostrzega kierowcę, pozwala uniknąć wypadków.

Na ulicach Vancouver już dwieście taksówek jeżdzi z system wspomagania kierowcy.

Mobileye®, światowy lider w dziedzinie zaawansowanych systemów wspomagania kierowcy informuje, że już cztery korporacje taksówkowe w Vancouver, Kanada korzystają z rozwiązań Mobileye zapobiegając w ten sposób kolizjom, zwiększając bezpieczeństwo pasażerów, obniżając całkowite koszty floty samochodowej.

Ponad dwustu taksówkarzy w Vancouver jeżdzi już od roku z zainstalowanymi systemami Mobileye®. Kamera Mobileye® pomaga taksówkarzom na zatłoczonych ulicach Vancouver śledzić drogę przed pojazdem, wykrywa nieuzasadnioną zmianę pasa ruchu, monitoruje odległość od samochodu z przodu czy nagłe wtargnięcie pieszego, a także wszelkie ograniczenia prędkości. W razie potrzeby ostrzega kierowcę, pozwala uniknąć stłuczek i poważnych wypadków drogowych. Dzięki Mobileye® taksówkarz otrzymuje w czasie rzeczywistym ostrzeżenia o sytuacji krytycznej. Kamera Mobileye szczególnie przydaje się w chwilach rozproszenia uwagi kierowcy, takich jak rozmowa z pasażerem,  dzwoniąca komórka w samochodzie, zamieszanie na tylnym siedzeniu i wiele innych sytuacji jakie zdarzają się w taksówkach. Jednocześnie zarządca floty w korporacji taksówkowej zbiera raporty o poprawności stylu jazdy kierowców. W przypadku agresywnej jazdy, nieprzestrzegania ograniczeń prędkości czy innych przepisów, które zagrażają zdrowiu i życiu pasażerów może szybko przedsięwziąć kroki umożliwiające zmianę złych nawyków.

 

Projekt został zainicjowany przez ICBC, kanadyjską organizację zajmująca się bezpieczeństwem ruchu drogowego w czerwcu 2013 roku i kosztował około 200 tysięcy dolarów. Jego celem była praktyczna analiza rozwiązań, które zmniejszają częstość kolizji i poważniejszych wypadków, poprawiają bezpieczeństwo pasażerów taksówek jak i samych kierowców. Pod koniec 2014 roku zostanie sporządzony raport podsumowujący wyniki.

 

Analizy robione w firmach z dużą flotą samochodową korzystających z systemu Mobileye pokazują, że szkodowość wśród użytkowników zmniejszyła się o średnio o 14%, o 27% spadła liczba kolizji z obrażeniami kierowcy lub pasażerów, o 40% mniej było szkód z udziałem innych użytkowników dróg. Co więcej, odnotowywano także oszczędność paliwa rzędu 11%. Ostatnie amerykańskie analizy wypadków pokazały, że w 29% przypadków kolizji – uderzenia od tyłu w ogóle nie było śladów hamowania, co wskazuje, że kierowcy nie zauważyli przeszkody przed samochodem.

 

„To są szokujące dane” powiedział Sonny Senghera, Dyrektors ds. bezpieczeństwa drogowego ICBC. "W prawie jednej trzeciej wypadków, kierowca nawet nie widział, że zbliża się do pojazdu, a dalej było już za późno na jakieś reakcje. Człowiek czasami popełnia błędy, dlatego do pomocy daliśmy jemu inteligentne urządzenie. Już cztery korporacje taksówkowe wyposażyły swoje pojazdy w systemy Mobileye połączone z GPS-em. Zakładamy, że nasz projekt przyniesie oszczędności finansowe korporacjom taksówkowym, a przy okazji pokaże, który kierowca jeżdzi bezpiecznie, a który wymaga dodatkowego przeszkolenia” dodaje Senghera.

 

Wyniki wielu badań potwierdzają, że urządzenie Mobileye® zainstalowane w samochodzie zwiększa bezpieczeństwo, poprawia styl i płynność jazdy, zmniejsza zużycie paliwa. Kierowca reagując na sygnały urządzenia dostosowuje się do zaleceń. W przypadku flot samochodowych, dzięki integracji urządzeń Mobileye® zamontowanych w samochodach służbowych z systemami zarządzania flotą, właściciel czy zarządca floty ma dostęp do raportów pokazujących nie tylko trasę kierowców, ale również  ich styl jazdy w odniesieniu do rzeczywistej sytuacji na drodze. System przekaże pełne dane m.in. o zachowywaniu bezpiecznego dystansu do pojazdów z przodu, przestrzeganiu ograniczeń prędkości, powiadomi o agresywnej jeżdzie. W ten sposób rozwiązanie Mobileye® pozwala uniknąć śmiertelnych wypadków, zmniejszając liczbę kolizji, obniżając zużycie paliwa i redukując całkowity koszt posiadania floty.

 

Obecnie na świecie ponad 100 tysięcy samochodów jeżdzi z systemem Mobileye® Rozwiązanie szczególnie popularne jest wśród flot samochodowych. Korzystają z niego takie firmy jak Coca-Cola, Johnson&Johnson, Abbott Laboratories, DHL, GE Capital Fleet Services, Veolia, inTime Logistics i wiele innych. W Polsce liczba zainstalowanych systemów Mobileye® przekroczyła już tysiąc.

 

Co to jest Mobileye®?

Mobileye® to przede wszystkim kamera, która w sposób ciągły obserwuje drogę przed pojazdem i analizuje sytuację pod kątem bezpieczeństwa, a dzięki alertom generowanym w sytuacjach krytycznych poprawia bezpieczeństwo jazdy i znacząco zmniejsza skutki ewentualnych kolizji. W chwili zagrożenia generuje ostrzeżenia dźwiękowe i wizualne wyświetlane w czasie rzeczywistym na smartfonie lub własnym wyświetlaczu. System Mobileye® montuje się na przedniej szybie wewnątrz samochodu, a wyświetlacz (Eye Watch) umieszcza w polu widzenia kierowcy, na desce rozdzielczej. Serce systemu to niezwykle szybki i niezawodny procesor SeeQ2, specjalnie opracowany przez firmę Mobileye®.

System Mobileye® wykorzystuje zaawansowaną technologię analizy obrazu do wykrywania: pojazdów (w tym także motocykli i rowerów), pieszych, pasów ruchu, ograniczeń prędkości.  Dzięki swoim funkcjom ułatwia utrzymywanie bezpiecznej odległości od innych pojazdów na drodze. W razie potrzeby ostrzega kierowcę, pozwala uniknąć stłuczek i poważnych wypadków drogowych. Dzięki Mobileye® kierowca otrzymuje w czasie rzeczywistym ostrzeżenia o sytuacjach krytycznych. Komunikaty mogą być także wyświetlane na własnym smartfonie po ściągnięciu z Google Play lub Apple Store odpowiedniej aplikacji do systemu Mobileye®, która jest także stale akutalizowana.

Prezentację systemu Mobileye można obejrzeć na www.youtube.com/MobileyeAWS.

 

Informacje o firmie:

Mobileye®

Firma Mobileye®, globalny lider w rozwoju zaawansowanych systemów wspomagania kierowcy (ADAS). Założona w 1999 r. przez prof. Amnona Shashuę i Ziva Avirama. Od samego początku jej założeniem jest tworzenie i rozwój wizyjnych systemów wspomagania kierowcy, które zwiększają bezpieczeństwo pasażerów i zmniejszają liczbę wypadków.

 

Centrum badawcze firmy Mobileye® znajduje się w Jerozolimie i jest największym na świecie ośrodkiem rozwoju systemów wizyjnych. Dział badań i rozwoju zatrudnia prawie 400 pracowników. Firma ma swoje biura w Holandii, Niemczech, Stanach Zjednoczonych, Japonii i na Cyprze.

Mobileye® jako wiodący na rynku dostawca, współpracuje z wieloma globalnymi firmami motoryzacyjnymi, w tym BMW, GM, Volvo, Hyundai, Renault Trucks i innymi. Do dziś technologie firmy Mobileye zostały wdrożone w samochodach BMW: 5-Series, 6-Series, 7-Series, w modelach Volvo S80, S60, XC70, XC60 i V70 oraz w samochodach produkowanych przez firmę GM, takich jak Buick Lucerne, Cadillac DTS i STS.

 

Zarówno firma jak i jej wizyjne systemy ostrzegawcze otrzymały wiele prestiżowych nagród m.in. International Fleet Industry Award 2011 i 2013, Red Herring Top 100 Innovators Award oraz Frost & Sullivan 2006 Entrepreneurial Company of the Year Award in the Automotive Industry, co potwierdza unikatowość i innowacyjność rozwiązań oferowanych przez Mobileye.

Więcej informacji na http://www.mobileye.com/pl-pl/produkty/

 

źródło: Biuro Prasowe
Załączniki:
Vancouver taxi z Mobileye BIZNES, Motoryzacja - Już 200 taksówek w Vancouver jeżdzi z systemem Mobileye®. Pomaga on taksówkarzom na zatłoczonych ulicach śledzić drogę przed pojazdem, wykrywa zmianę pasa ruchu, wtargnięcie pieszego, ograniczenia prędkości. W razie potrzeby ostrzega kierowcę, pozwala uniknąć wypadków.
Hashtagi: #BIZNES #Motoryzacja

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy