Aktualności Motory Poradnik Skutery

Jak wygląda kurs na prawo jazdy kategorii A?

Kurs zaczyna się omówieniem budowy motocykla. Instruktor wskazuje nam podstawowe mechanizmy i przyrządy sterowania motocyklem. Trzeba nauczyć się tego wszystkiego, aby potem umieć wytłumaczyć i pokazać, gdzie jest i co powodują takie urządzenia jak czyli: gaz, hamulec sprzęgło. Trzeba wiedzieć, gdzie jest hamulec przedni, hamulec tylni, kranik.

Należy znać wszystkie trzy funkcje kranika. Na kursie uczymy się również o łańcuchu, o jego smarowaniu, naciąganiu, o przełącznikach, itd. musimy poznać wszystko to, co znajduje się na kierownicy.

Kiedy już poznamy teorię, przystępujemy do praktyki. Czyli zaczynamy uczyć się, jak jeździć motocyklem. Jest to wielka frajda, a czasami wielka trudność, w zależności od tego, jakie kto ma doświadczenia. Jednak jazda motocyklem powinna należeć do miłych przeżyć, jeśli tylko jeździ się ostrożnie.

Przy jeździe motorem bardzo ważna jest równowaga. Dlatego kurs jazdy na motorze zaczyna się zwykle ćwiczeniami, jak utrzymywać na motocyklu równowagę. Utrzymywanie równowagi ćwiczy się przez zatrzymywanie motocykla i ruszanie nim. Takie ćwiczenie powtarza się co 3 lub co 4 metry. Jest to dość żmudne, ale każdy, kto ma jeździć motorem, musi się tego nauczyć i opanować to bardzo dobrze.

Po jakimś czasie takie ćwiczenie wykonuje się już bez podpierania nogami po zatrzymaniu. Dzięki temu osoba ucząca się jeździć, uczy się panować nad równowagą, ale to nie wszystko: ćwiczy się też w lepszej kontroli sprzęgła i gazu tak, aby motocykl ładnie i płynnie ruszał do przodu. Pierwszy etap tej nauki przebiega na siedząco. Potem, kursant uczy się tego wszystkiego na stojąco.

Na początku ćwiczeń, odłączany jest w motocyklu gaz. Przynajmniej praktykuje się tak w większości przypadków w szkołach jazdy. Obroty jałowego biegu podnosi się do takich, że motocykl może ruszać bez potrzeby dodawania gazu, i następnie może jechać pod obciążeniem kursanta.

Osoba ucząca się jeździć na motorze, uczy się jak ruszać, jak hamować. Robi to na siedząco, na stojąco. Uczy się jeździć bez trzymania jedna ręką. Takie ćwiczenia są konieczne, aby w sytuacji awaryjnej osoba prowadząca motocykl mogła sobie poradzić. Pierwsze ćwiczenia na motocyklu to pewnego rodzaju gimnastyka. Dopiero potem są ćwiczenia na motocyklu z podłączonym gazem. Ćwiczy się już ruszanie i zatrzymywanie się. W efekcie, kursant musi zatrzymać się i ruszyć bez podpierania się nogami. Np. ma za zadanie zatrzymać się co 3 lub co 4 metry na 1 sekundę, w tym czasie nie może podeprzeć się na nogach, i ma ruszyć znowu. Najpierw ćwiczenie wykonuje się na siedząco, a potem na stojąco.

Bardzo ciekawym ćwiczeniem jest ćwiczenie slalomów. Oczywiście, najpierw robi się slalomy giganty, a potem już nie ma tak lekko: trzeba robić coraz mniejsze i ciaśniejsze. Potem ćwiczenia z przejeżdżania oburącz, prawą ręką, lewą ręką, na siedząco, na stojąco. To nie koniec: teraz łączenie tych dwóch ćwiczeń. Slalom trzeba wykonywać z zatrzymaniem się obok każdego pachołka bez podpierania się nogami. Ćwiczenie trudne i żmudne. Jeśli więc komuś wydaje się, że prwawo jazdy kat. A to pestka, to się myli.

Dalsze ćwiczenia: zmiana biegów. Każda kombinacja po kolei, tak, jak trzeba. Uczymy się również, jak włączać bieg jałowy. Jeśli biegów nie zmieniamy płynnie, ale szarpiemy, to ćwiczenie jest modyfikowane tak, aby ułatwić opanowanie tej trudnej sztuki przełączania płynnie biegów.

W czasie nauki jazdy na motorze jest wiele ćwiczeń, które trzeba po prostu wykonywać, pod okiem instruktora, aby nauczyć się w końcu jeździć dobrze. W jeździe motocyklem nie jest bowiem najważniejsza szybka jazda,a le jazda bezpieczna, z zachowaniem zasad bezpieczeństwa, tak, aby uniknąć wypadku i nie sprawić, ze na drodze ktoś zginie czy zostanie ranny. Dlatego, zanim wyruszymy na drogę, koniecznie idźmy na kurs prawa jazdy, aby nauczyć się prawidłowo i poprawnie jeździć oraz aby poznać ogólne zasady ruchu drogowego.
mks

hastagi na stronie:

#prawojazdy na motor #prawo jazdy kat a od ilu lat 2011 #prawo jazdy na motor od ilu lat 2011 #kategoria a 2011 #od ilu lat prawo jazdy na motor 2011 #kat a od ilu lat 2011 #kategoria A od ilu lat 2011 #prawko na motor 2011 #prawo jazdy na motor 2011 od ilu lat #kat a 2011

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy