Aktualności

Tyre Safety

Tyre Safety to specjalny projekt japońskiej firmy Bridgestone, którego celem jest zwiększenie bezpieczeństwa na drodze poprzez edukację kierowców z zakresu odpowiedniej eksploatacji opon. Projekt ten

Tyre Safety to specjalny projekt japońskiej firmy Bridgestone, którego celem jest zwiększenie bezpieczeństwa na drodze poprzez edukację kierowców z zakresu odpowiedniej eksploatacji opon. Projekt ten jest realizowany także w Polsce.

W ramach projektu firma organizuje w maju i czerwcu 2011 cykl imprez Bridgestone Road Show, podczas których promowane będą zasady szeroko pojętego bezpieczeństwa na drodze. Nie jest to jednak jedyny element projektu. Podstawowym narzędziem realizacji celów jest serwis internetowy www.tyresafety.eu/pl.

Japoński koncern od dawna realizuje zadania z obszaru społecznej odpowiedzialności biznesu. Branża motoryzacyjna skłania do inwestowania przede wszystkich w bezpieczeństwo na drogach, jednak projekt Tyre Safety sięga jeszcze bliżej głównej domeny działalności firmy Bridgestone. Inżynierowie koncernu opracowali kilka zasad, które mogą zdecydowanie zwiększyć bezpieczeństwo polskich kierowców, a które obszernie opisują na stronach www.tyresafety.eu/pl. I tak na przykład nakłaniają użytkowników samochodów do systematycznego kontrolowania głębokości bieżnika. „Więcej bieżnika oznacza lepszą przyczepność na mokrej nawierzchni. To proste. Systematycznie sprawdzaj głębokość bieżnika za pomocą specjalnej miarki lub wskaźnika zużycia umieszczonego na oponie. Choć minimalna, wymagana przez prawo głębokość to 1,6 mm, bieżnik poniżej 3 mm (lub 4 mm dla opon zimowych) może stanowić poważne zagrożenie zarówno dla skuteczności opon, jak i bezpieczeństwa” – namawiają przedstawiciele Bridgestone w materiałach promujących Tyre Safety. Poza tym koniecznie należy dokonywać pomiarów na wszystkich czterech oponach, w każdym głównym rowku oraz w co najmniej dwóch miejscach rowka.

Druga z podstawowych zasad bezpiecznej eksploatacji opon to systematyczne sprawdzanie ciśnienia zimnych opon, przed długą podróżą oraz przy dużym obciążeniu.

Warto też wspomnieć o systematycznym kontrolowaniu uszkodzeń mechanicznych opon i prawidłowości ich zużycia. „Systematycznie sprawdzaj oznaki nieprawidłowego zużycia, obecność ostrych przedmiotów w bieżniku oraz wszelkie nacięcia, pęknięcia i wybrzuszenia opon. W razie jakichkolwiek wątpliwości zwróć się do specjalisty!” – piszą inżynierowie Bridgestone.

A to już wiesz?  Maciej Lubiak wygrywa Rajd Kaszub!

W ramach Tire Safety, Bridgestone przekazuje też kompleksowe informacje na temat budowy i oznaczeń stosowanych na oponach, od rozmiaru opony po indeks prędkości, czyli te które każdy kierowca powinien znać.

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy